"Jakie distro?", czyli początki z Linuksem logo GNU i Tux

Strona główna

Wprowadzenie
Slackware
Debian
OpenSUSE
Gentoo
Arch
Fedora
Ubuntu
Słowem wstępu chciałbym wytłumaczyć pewien problem w nazewnictwie systemu GNU/Linux.
Otóż GNU (w skrócie GNU is Not Unix - GNU to nie UNIX, zachodzi tutaj akronim rekurencyjny) to system operacyjny, a Linux to jądro, istotna część systemu, ale bezużyteczna sama w sobie. Nie do końca wiadomo czemu, ale przyjęło się nazywać system GNU/Linux po prostu Linuksem, niektórzy uważają to za błąd, ale uważam że obie nazwy są "poprawne".

Krótkie wyjaśnienie modeli dystrybucji w systemach linuksowych: Środowisko graficzne (DE - Desktop Environment) - mówiąc krótko i prosto, jest to wygląd naszego komputera, ale temat jest trochę bardziej złożony. Najbardziej znane to GNOME, KDE, XFCE, MATE (można wyszukać w sieci i zobaczyć czym się różnią). W większości dystrybucji można zainstalować każde środowisko graficzne, ale najczęściej domyślnie jest tylko jedno (np. w Ubuntu jest GNOME, w Xubuntu jest XFCE itd.) Poniżej wstawiam film autorstwa LinuxScoop który pokazuje najpopularniejsze dystrybucje 2017 roku (a więc również ich środowiska):


Poniżej wstawiam znany cytat Richarda Stallmana, twórcy GNU:
Pozwól że wtrącę się na momencik. To co ty nazywasz Linuksem, to, w istocie, GNU/Linux, lub jak ja to zacząłem ostatnio nazywać, GNU plus Linux. Linux nie jest systemem operacyjnym samym w sobie, ale raczej kolejnym wolnym komponentem w pełni funkcjonującego systemu GNU, który stał się użyteczny poprzez kluczowe biblioteki GNU, narzędzia powłoki oraz niezbędne komponenty systemu tworzące pełny OS według zasad POSIX. Wielu użytkowników komputerów używa zmodyfikowanej wersji systemu GNU na co dzień, nawet o tym nie wiedząc. Poprzez dziwny zbieg okoliczności, wersja GNU która jest dziś powszechnie używana jest często nazywana Linuksem i wielu jego użytkowników nie jest świadoma tego że to po prostu system GNU, zaprojektowany przez GNU Project. Linux istnieje naprawdę i ci ludzie go używają, ale to jest tylko część systemu którego używają. Linux to jądro: program w systemie który przydziela zasoby maszyny dla programów które uruchamiasz. Jądro to istotna część systemu operacyjnego, ale bezużyteczna sama w sobie; potrafi funkcjonować tylko w kontekście całego systemu operacyjnego. Linux jest używany w połączeniu z systemem operacyjnym GNU: cały system to w zasadzie GNU z dodanym Linuksem, lub GNU/Linux. Wszystkie tak zwane dystrybucje „Linuksa” to tak naprawdę dystrybucje GNU/Linux.
Wykonał: Tomasz Wiśniewski kl. 2TIa

Valid XHTML 1.0 Transitional